Początki wychowania przedszkolnego w Soninie
Początki działalności przedszkolnej w Soninie datuje się na 1934 rok. Była to forma ochronki dla dzieci w wieku przedszkolnym, która funkcjonowała od wiosny do jesieni, gdy trwały prace polowe. Pierwsza ochronka mieściła u Pani Dziubkowej na posesji, gdzie obecnie mieszkają Państwo Ożogowie. Pierwszą przedszkolanką w Soninie była pani Stefania Barnat ur. 1914 roku. Chodziła do Szkoły Podstawowej w Soninie, później do Gimnazjum im. H.Sienkiewicza w Łańcucie. Około 1934 – 1936 lat skończyła szkołę nauczycielską i po maturze Koło Gospodyń Wiejskich wysłało ją na szkolenie. W czasie II wojny ochronka funkcjonowała w budynku gromadzkim, w którym mieściło się stare przedszkole. Według przekazu starszych mieszkańców Soniny dziećmi opiekowała się wtedy Pani Weronika z Markowej, która podczas wojny straciła nogę.
Funkcjonowanie Przedszkola Publicznego w Soninie od 1 lipca 1946 roku
Przedszkole w Soninie powstało 1 lipca 1946 roku w budynku gromadzkim wybudowanym w 1932 roku. Ulokowane w jednym pomieszczeniu, które służyło jako sala zabaw i szatnia. Uczęszczało wtedy 50 dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Zajęcia w przedszkolu odbywały się w godzinach od 8 do 12 i od 15 do 20. Od założenia przedszkole prowadziła pani Helena Nycz w czynie społecznym. Od 1 grudnia 1946 roku patronat nad przedszkolem przejął Wydział Oświaty i otrzymało nazwę “Przedszkole Publiczne”. To pierwsze świeckie przedszkole w powiecie Łańcuckim. Wcześniej powstały w Łańcucie dwa przedszkola “Caritas” - prowadzone przez siostry Boromeuszki i na przedmieściu przez siostry Służebniczki. Do mebli przedszkolnych należał stół z firanką, na którym dzieci składały swoje koszyczki z jedzeniem i tam też znajdowała się kancelaria. Wieszak stał w kącie, koło drzwi gdzie dzieci wieszały ubrania i pod nim stawiały swoje buciki. Były też cztery długie ławy służace jako stoliki do posiłków i zajęć oraz krzesełka kupione przez rodziców na targu. Organizowane były z dziećmi i rodzicami przedstawienia kukiełkowe oraz festyny, by w ten sposób zdobyć fundusze na potrzeby przedszkola. W 1949 roku odstąpiono dla przedszkola korytarz w którym Pani Helena Nycz urządziła kuchnię i zatrudniła Panią Francuszkę Magoń jako kucharkę i sprzątaczkę. W tym też roku Pani Nycz zdobyła kwalifilikacje w Seminarium w Jarosławiu. Po wybudowaniu Domu Społecznego przeniesiono tam sklep, a cały budynek został przeznaczony na przedszkole. W 1960 roku Wojewódzkie Biuro Projektów Budownictwa Wiejskiego w Przemyślu przygotowało kosztorys na wykonanie remontu kapitalnego przedszkola na sumę osiemdziesiąt sześć tysięcy dwa złote. Wtedy rozpoczęto prace remontowe: wykonano nowy fundament pod cały budynek, urządzono kuchnię w pomieszczeniu po sklepie, jadalnię oraz magazyn żywnościowy. Przedszkole nadal było jednooddziałowe i zatrudniało 3 osoby. W 1967 roku za staraniem Andrzeja Drewniaka, Stanisławy Szupernak, Bolesława Jaronia, Anny Fedyniak, Heleny Wawrzaszek - powołano Komitet Rozbudowy Przedszkola w Soninie, który podjął decyzję o powiększeniu budynku i na 24 listopada przygotowano dokumentację robót i kosztorys na kwotę 116,464zł.
Niezwłocznie rozpoczęto budowę sali, łazienki i magazynu żywnościowego. Na ten czas powstał drugi oddział przedszkolny, który mieścił się w Remizie Strażackiej. Powiększył się stan personelu o dwie wychowawczynie i intendentkę.
W latach 1972 - 2002 funkcję Dyrektora Przedszkola pełniła Janina Czepiela.
W 1973 roku w czynie społecznym Edward Szpunar, Mieczysław Jucha, Zbigniew Nycz, Kazimierz Szpunar, Kazimierz Jucha - budują budynek gospodarczy. W 1977 roku wymieniono pokrycie dachowe blachą z budynku Szkoły Podstawowej w Handzlówce. W 1978 roku wymieniono podłogę w kancelarii.
W 1982 roku Ustawa z dnia 26 stycznia Karty Nauczyciela obliguje Szkoły Podstawowe do przyjęcia dzieci sześcioletnich i zorganizowanie warunków lokalowych. W związku z tym część sześciolatków uczęszcza do pięciogodzinnej “zerówki” w Szkole Podstawowej w Soninie do 1994 roku, w tym przez dwa ostatnie lata funkcjonuje w budynku parafialnym przy kościele w Soninie.
W 1996 roku usunięto wszystkie piece kaflowe w pomieszczeniach przedszkola i zainstalowano gazowe centralne ogrzewanie. W latach 1997- 98 - w okresach wakacyjnych - wymieniono instalację elektryczną, położono płytki w łazience, w szatni i w kuchni. W 1999 roku zmieniono ogrodzenie wokół posesji przedszkolnej. W 2000 roku, dzięki pomocy rodziców i wpływom z kiermaszy - dyrektor Janina Czepiela zakupiła altankę do ogrodu przedszkolnego, w której dzieci bawią się do chwili obecnej podczas upałów.
W 2001 roku ocieplono i położono nową elewację budynku przedszkola i wymieniono stolarkę okienną. Na ten cel władze Gminy Łańcut przeznaczyły 25000zł. Dbanie o estetykę i stan techniczny budynku nie rozwiązuje jednak problemu braku miejsc dla wszystkich dzieci zapisanych do przedszkola, dlatego też w latach 1992 - 1996 korzystano z pomieszczeń Domu Ludowego na przeciw przedszkola administrowanego w tym okresie przez Ludowy Klub Sportowy w Soninie.
W 2002 roku Pani Janina Czepiela przechodzi na emeryturę i funkcję Dyrektora Przedszkola obejmuje mgr Ewa Plesnar. W tymże roku liczba dzieci do przedszkola przekracza liczbę miejsc i dyrektor Szkoły Podstawowej w Soninie mgr Ewa Kotwica udostępnia salę w Szkole Podstawowej dla grupy pięciogodzinnej do 2009 roku z przerwą w latach 2005-2006.
Ponieważ wymogi sanitarno – techniczne są coraz bardziej rygorystyczne w 2004 roku przeprowadza się kapitalny remont sali maluchów a w 2006 roku w sali starszaków, łącznie z wymianą podłogi, instalacji elektrycznej, gipsowaniem ścian oraz położeniem paneli podłogowych. Wylano również nową posadzkę w piwnicy przedszkolnej i zaizolowano miejsca przez które dostawała się woda. Przed wejściem do przedszkola położono kostkę.
W latach dziewięćdziesiątych do chwili podjęcia decyzji o budowie przedszkola wszelkie inicjatywy związane z remontami i poprawą bazy lokalowej wspierał sołtys Stanisław Krzywonos zabiegając o fundusze u władz gminnych.
Na rok szkolny 2007/2008 zgłosiło się ponad 90 dzieci. Z tym problemem dyrektor przedszkola i Rada Rodziców zwróciła się do władz gminnych. Decyzją wójta Zbigniewa Łozy i dzięki uprzejmości druhów OSP Sonina, utworzono dziewięciogodzinny oddział dla 25 dzieci w nowo wybudowanych pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej. Grupę dzieci pięcioletnich i sześcioletnich zapisanych na 5 godzin dziennego pobytu dyr Ewa Kotwica ujęła w projekcie organizacyjnym Szkoły Podstawowej w Soninie i przygotowała dla nich salę.
Pomimo wielu starań i ponoszeniu kosztów zmierzających do poprawy warunków lokalowych przedszkola, sytuacja jest nadal niezadawalająca. Dlatego też Rada Rodziców z lat 2007-2008 w składzie Dariusz Lech, Czesław Naworol, Adam Jaworski, Barbara Czechowicz, Elżbieta Twardy , Katarzyna Bratek, Bernadeta Drewniak, Ewa Szpunar, Magdalena Rejman, Sabina Bobowska, Beata Strzępka, Jadwiga Wojnar, Artur Mróz i dyrektor przedszkola Ewa Plesnar, zwracają się do władz samorządowych o rozpatrzenie potrzeby budowy nowego przedszkola. Świadomość o wysokich kosztach budowy i innych potrzebach wsi jak np. brak sali widowiskowej, wiąże się również z rozważeniem koncepcji Przewodniczącego Rady Gminy Romana Skomry i Rady Sołeckiej o rozbudowie obecnego Ośrodka Kultury w Soninie i ulokowaniu tam przedszkola. W wyniku merytorycznych dyskusji pomiędzy Radą Sołecką, władzami Gminy Łańcut, Radą Rodziców, Dyrekcją Przedszkola i przeprowadzonego referendum wśród mieszkańców Soniny przygotowanego przez Radę Rodziców - władze wiejskie i gminne przychylily się do koncepcji budowy nowego przedszkola. 8 Stycznia 2009 roku Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza podpisał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. W wyniku przetargu wykonanie projektu na budowę przedszkola wygrywa Archiektoniczna Pracownia Projektowa Racibórz oddział w Krakowie. Projekt wykonuje mgr inż. architekt Wojciech Frączek
W czerwcu 2009 roku przetarg na budowę przedszkola na kwotę 1 063 936,81zł wygrywa firma “AKAR” z Rzeszowa, właściciel Grzegorz Piela. 6 lipca 2009 roku następuje przekazanie placu budowy. Kierownikiem budowy jest mgr inż Anna Skalska i mgr inż. Jacek Jarząb. 14 listopada 2009 roku odbyła się uroczystość odczytania Aktu Erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przedszkola w obecności przedstawicieli władz rządowych, gminnych, instytucji i organizacji społecznych oraz wykonawców. Poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz Jan Jakubowski.
Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem. Termin zakończenia pierwszego etapu budowy planowany na 30 czerwca 2010 roku.
W dniach 19 - 30 czerwca 2012 roku Firma Krzysztofa Bara z Soniny zburzyła stary budynek Przedszkola.
7 lipca 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Przedszkola Publicznego w Soninie.Działalność edukacyjno-wychowawcza Przedszkola Publicznego w Soninie
Przedszkole realizuje wytyczne stosownie do przepisów Ustawy z dnia 7 września 1991 roku zgodne z programem wychowania przedszkolnego wg zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 kwietnia 1992 roku, w sprawie minimum programowego wychowania przedszkolnego oraz zestawu dopuszczonych do użytku programów. W wyniku reformy od 23 grudnia 2008 roku obowiązuje podstawa programowa, na podstawie której realizuje się dowolnie wybrany lub opracowany program gwarantujący solidne podstawy do dalszej edukacji.
Szczególnie ważnym elementem dla wszechstronnego rozwoju dziecka jest współpraca z rodzicami i środowiskiem społecznym. Dlatego też przedszkole od początku istnienia stanowi integralny element życia społeczno – kulturalnego. Wynika to również ze świadomości, że wiek przedszkolny to najlepszy okres zdobywania doświadczeń społecznych, poparty wsparciem przedszkola i rodziców w sposób przemyślany i przyjazny dziecku.
Dzieci przedszkolne aktywnie uczestniczą we wszelkich imprezach, uroczystościach i konkursach organizowanych przez organizacje i instytucje, poczynając od wiejskich, kończąc na międzynarodowych. Od początku istnienia, w pięknych barwnych strojach, uświetniają tańcami, piosenkami i inscenizacjami coroczne dożynki wiejskie, jubileusze organizacji wiejskich i instytucji. Biorą udział w wystawach i kiermaszach, szczególnie wielkanocnych i bożonarodzeniowych, gdzie prezentowane są rękodzieła wykonane przez dzieci, pracowników przedszkola i rodziców.
Od 1984 roku biorą aktywny udział w Przedszkoladzie organizowanej przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie, zdobywając wyróżnienia i czołowe miejsca w konkursach muzycznych, plastycznych i recytatorskich. Dzieci do konkursów przygotowują nauczycielki. W 1992 roku dyr Janina Czepiela zakłada kronikę przedszkolną. W 1995 roku z inicjatywy pani Anny Pikiel St. Wiz. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie dyr Janina Czepiela organizuje w przedszkolu pierwszą w Soninie wystawę “Pamiątek regionalnych i rękodzieła ludowego”, na której zaprezentowano rzeźby Mieczysława Fleszara, pamiątki historyczne Edwarda Rożka , rękodzieła Stanisławy Surmacz i Heleny Drabickiej oraz pamiątki gromadzone w przedszkolu. Każdego roku w maju dzieci wspólnie z nauczycielkami przygotowują uroczystość z okazji “Dnia Matki i Ojca” prezentując tańce, piosenki, wiersze i przedstawienia. Dla “Babć i Dziadków” najczęściej wystawiane są Jasełka. Dzięki staraniom dyr Janiny Czepieli, Ewy Plesnar, Zofii Moczka, Elżbiety Józefczyk, Elżbiety Morycz i Agnieszki Rejman przedszkole posiada bogatą kolekcję strojów do tańców i przedstawień. Większość z nich uszyły mamy i bacie. Są to panie Ludmiła Jaroń, Aleksadra Socha, Joanna Kruk Ewa Pawlik, Wanda Szupernak, Urszula Karasińska, Jadwiga Hepnar, Helena Drabicka, Agnieszka Jucha, Elżbieta Michna, Joanna Kowalewska, Marta Wałczyk.
W 1996 roku dyr Janina Czepiela i nauczycielka Zofia Mroczka zorganizowały pierwszy “Piknik Rodzinny” w ogrodzie przedszkolnym. Pod nadzorem druha OSP Sonina Mariana Owsiaka rodzice piekli kiełbaski na grilu i brali udział w konkursach przygotowanych przez dzieci i nauczycielkę. Od 2000 roku przedszkole jest współorganizatorem Gminnych Przedszkolad w Ośrodku Kultury w Albigowej. Jest to impreza dla dzieci sześcioletnich z wszystkich przedszkoli Gminy Łańcut. Od 2002 roku Roman Skomra - założyciel i kierownik zespołu ludowego “Sonina” - angażuje do współpracy dzieci z przedszkola, które odgrywają role w “Jasełkach”, prezentują tańce ludowe i narodowe, występują również w widowisku plenerowym “Misterium Męki Pańskiej”. Przygotowaniem dzieci zajmuje się Agnieszka Rejman, która jest jednocześnie członkiem zespołu i Ewa Plesnar.
Po sześcioletniej przerwie od 2003 nasze przedszkole każdego roku w maju lub czerwcu z rodzicami i pracownikami Ośrodka Kultury w Soninie przygotowuje imprezę plenerową “Piknik Rodzinny” “Pod Grzybkiem” z występami przedszkolaków, pieczeniem kiełbasy przy ognisku w ogrodzie przedszkolnym oraz innymi atrakcjami.
Nawiązując do rocznicy 60 - lecia powstania Przedszkola Publicznego w Soninie Dyrektor Przedszkola Ewa Plesnar zainicjowała zorganizowanie uroczystości Jubileuszowej. Tak też dzięki zaangażowaniu wszyskich osób pracujących w przedszkolu, rodziców, instytucji i organizacji wiejskich 29 czerwca 2006 roku obchody rozpoczęto mszą świętą w Kościele p.w. Jana Chrzciciela celebrowaną przez Ks. Proboszcza Jana Jakubowskiego. Po mszy w plenerowej scenerii “Pod Grzybkiem” głos zabrali zaproszeni goście przekazując listy gratulacyjne wyrażające uznanie i rolę wychowania przedszkolnego. Minutą ciszy uczczono zmarłą 26 maja 2006 roku Helenę Nycz - pierwszą kierowniczkę i nauczycielkę Przedszkola Publicznego w Soninie. Po części oficjalnej dzieci rozpoczęły program artystyczny. Przygotowano również wystawę zdjęć i pamiątek. Z tej okazji wydano również folder prezentujący działalność przedszkola.
W listopadzie w 2007 roku w Remizie Strażackiej w Soninie z inicjatywy St. Wiz. KO w Rzeszowie Anny Pikiel została zorganizowana druga wystawa “ Dziedzictwo kulturowe regionu Łańcuckiego”. Przygotowaniem zajęły się dyrektorki Przedszkoli: z Soniny Ewa Plesnar , z Wysokiej Danuta Krauz, z Kraczkowej Iwona Mędrala oraz druhowie Prezes OSP Tadeusz Kaszyca, Komendant Marian Owsiak, druh Andrzej Klukiński. Rekwizyty i pamiątki udostępnili Edward Rożek, Marek Panek, Maria Fleszar, Franciszek Nycz, Roman Skomra, Ryszard Bratek, Kazimierz Bem, Jacek Kołomyja, Ośrodek Kultury w Wysokiej. Wystawę zwiedzili mieszkańcy Soniny i okolic, dzieci z Przedszkola z Albigowej, z Wysokiej i Soniny oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Soninie.
Kilkakrotnie dzieci występowały w musicalach “Szewczyk Dratewka” i “Kopciuszek”, “Skrzat z Halabardą” opracowanych przez nauczycielkę Zofię Mroczka, Agnieszkę Rejman, Dorotę Kołomyja i Monikę Panek wystawianych w przedszkolu i Ośrodku Kultury w Soninie.
W 2007 roku Jolanta Magnowska nauczycielka pięciogodzinnego oddziału 5-6 latków włączyła się do akcji “e-Twinning” www.etwinning.net.pl - promującej współpracę bliźniaczych szkół i przedszkoli w Europie. Poprzez realizację projektów nawiązała kontakt z przedszkolami z Grecji, Portugali, Czech. Jeden z projektów "Enjoy stories" -”Zabawa z baśniami” uzyskał Krajową i Europejską Odznakę Jakości. W 2007 roku niecodziennym wydarzeniem był przyjazd - na zaproszenie Jolanty Magnowskiej - nauczycielki z Ateńskiego przedszkola - Mery Fournari z rodziną, którzy spotkali się z przedszkolakami i uczniami Szkoły w Soninie oraz gronem pedagogicznym. Odwiedzili Przedszkole poznając jego działalność. W listopadzie 2008 roku każda grupa przedszkolna przygotowała uroczystość nadania imion. Grupa 4-5 latków przyjęła nazwę “Krasnale”, grupa 3-4 latków “Kubusie” i grupa 5-6 latków mieszcząca się w budynku OSP w Soninie przyjęła im Św. Floriana. W imprezach uczestniczyli rodzice i zaproszeni goście. W marcu 2009 przedszkole włączone zostało do obchodów “VI Wieków Soniny”. Do Komitetu organizacyjnego nominowano Ewę Plesnar i Agnieszkę Rejman.
Pomimo skromnej bazy lokalowej kadra przedszkolna dba o rozwój swoich wychowanków wprowadzając innowacyjne programy edukacyjne, bogacąc warsztat w atrakcyjne pomoce i wyposażenie przedszkola, biorą udział w różnych formach dokształcania, współpracują z rodzicami i instytucjami wspierającymi edukację przedszkolną.